Rezervujte si termín v našem rezervačním systému předem.
Na diagnostiku si vezměte šortky nebo legíny, aby bylo dobře vidět vaše kotníky. V ideálním případě i běžecké boty, ve kterých právě běháte.
V případě že chcete řešit konkrétní problém nebo vás zajímá komplexnější rozbor běžecké techniky, kontaktujte mě na mém osobním mailu michael@trailpoint.cz
/Michael Dobiáš
Hlavním cílem základní diagnostiky je abychom odhalili případnou nadměrnou pronaci a/nebo jiné drobné nedostatky v běžecké technice a mohli tak lépe vybrat běžeckou botu přesně podle vašich potřeb.
Často dostáváme otázku, jestli na základě diagnostiky umíme vybrat vhodnou běžeckou botu. Většinou zákazníky překvapí, když jim řekneme, že na to diagnostika nemusí mít přímý vliv. Je pravda, že výsledky a naměřené hodnoty můžou poskytnout určité vodítko nebo ujasnit jaký vybrat model nebo jakému typu bod se naopak raději vyhnout. Obecně ale platí, že naše diagnostika je zaměřená spíš na funkčnost pohybových vzorů a na zlepšení a optimalizaci techniky běhu.
Proto, abyste zjistili, jestli potřebujete krosovku nebo silniční botu, diagnostiku nepotřebujete. Asi nejčastějším a zároveň nejdůležitějším důvodem proč absolvovat diagnostiku je, abychom omezili riziko zranění. Jasně, to dává smysl. Funguje to ale? A když ano, tak jak přesně to funguje?
Pronace je přirozený pohyb chodidla (a kotníku) směrem dovnitř. Tento pohyb je součástí tlumícího mechanismu a jeho úlohou je optimální rozložení energie při dopadu. Často se uvádí, že extrémní míra pronace může být důvodem vzniku mnoha běžeckých zranění. Proto se běžecké boty nejčastěji rozdělují podle toho, jestli a do jaké míry pronaci omezují. Zjednodušeně, existují boty neutrální a boty s kontrolou pronace. Jasně, problémem je, že zatím neexistují studie, ani data, která by prokázala souvislost mezi výběrem typuv obuvi a výskytem běžeckých zranění. Rozhodně netvrdím, že bota nemůže mít vliv na vznik případného zranění. Otázkou je, jestli a do jaké míry je potřebná a v tomhle smyslu efektivní právě kontrola pronace.
Zní to komplikovaně?… bude hůř. Když půjdete do hloubky, zjistíte, že existují teorie, které za hlavní příčiny zranění ve vytrvalostních sportech uvádějí různé formy asymetrie. Omezená hybnost, zhoršená stabilita, rozdíly ve svalové vybavenosti… Docela dost možností na to, vyřešit všechno vhodným výběrem obuvi, co?... Jasně, můžou pomoci speciální vložky nebo ortopedem na míru tvarované korekční vložky. My ale věříme, že klíčem k tomu, abyste se mohli zlepšovat a užívat si běhání dlouhodobě, bez zbytečných zranění je:
- zmírnění nebo odstranění asymetrií
- schopnost vykonávat pohyb v optimálním funkčním rozsahu
- dobrá stabilita a posturální konrola
- koordinované a kvalitní provedení pohybových vzorců
- správná volba běžecké obuvi
S nadsázkou se dá říct, že namísto vložek a pronačních bot předepisujeme našim zákazníkům častěji běžeckou abecedu, bosu a kettlebell :)
Ano a není to náhoda. S mnoha kvalifikovanými fyzioterapeuty také spolupracujeme. Ale naším cílem není plést se jim do řemesla, naopak. Fungujeme spíš jako taková první linie a mnoho našich zákazníků je zároveň klienty těchto fyzioterapeutů. Víme kde naše kompetence začínají a kde také končí.
Běh je komplexní pohyb a došlap je jen jednou z fází. Jestli běháte přes špičku nebo víc přes patu, jestli máte pronaci větší nebo menší ovlivňuje mnoho faktorů. Optimální došlap je podle našeho názoru spíš výsledkem kvalitně provedeného pohybového vzorce než něco, na co by se měl běžec vědomě zaměřovat. Daleko důležitější je správné držení těla a řekněme komplexní připravenost (síla, koordinace, stabilita). Proto při naší diagnostice nejprve začínáme kontrolou posturální stability a při dynamické analýze posuzujeme pohyb jako celek.
Stejně jako neexistuje nejlepší bota, není ani jeden ideální, správný styl běhu. Existují ale principy, které je dobré respektovat, ať je vaším cílem osobák, uběhnout maraton nebo jen běhání na pohodu a bez zbytečných zranění. Asymetrie, disbalance nebo špatné návyky neznamenají nutně hned zranění. Zvyšují ale jeho pravděpodobnost. Problém se pak může objevit když navýšíte počet naběhaných kilometrů nebo začnete stupňovat intenzitu a náročnost tréninku.
Proto je důležitou součástí naší diagnostiky také videoanalýza techniky běhu. Pomáhá nám odhalit příčiny některých problémů a může pomoct identifikovat potenciální rizika do budoucna. Co je možná ještě důležitější, poskytuje videoanalýza našim zákazníkům okamžitou zpětnou vazbu a můžou tak lépe pochopit, na čem je potřeba zapracovat a co změnit.
Běh je sice základní a přirozená aktivita. Je to ale také dovednost, která se dá rozvíjet a zlepšovat. A pokud vám jde o zlepšení výkonnosti, platí to dvojnásob. Známe specifika našeho sportu a to je důležité jak pro naše partnery tak pro naše zákazníky.
Michael Dobiáš