Běh s holemi, neboli Nordic Running používá ve své přípravě mnoho špičkových sportovců. Autory této tréninkové metody jsou Mgr. Milan Kůtek a Mgr. Aleš Tvrzník. Za svou práci na toto téma získali ocenění European Athletics Innovation Awards (2012, 2014) a jejich studii zveřejnila Mezinárodní atletická federace IAAF ve svém časopise New Studies in Athletics.
Jaké jsou hlavní výhody této tréninkové metody a proč je tak efektivní ?
Jak si vybrat správnou délku holí ?
Je možné používat běžné lyžařské nebo běžecké hole?
Jak si sestavit tréninkový plán a kolikrát týdně s holemi běhat?
Kde je možné koupit hole pro Nordic Running?
Na tyto a další otázky vám odpoví Milan Kůtek, jeden z autorů této metodiky, na naší další přednášce.
Milan je skvělej trenér a mimo jiné si budeme také povídat o jeho zkušenostech a spolupráci s atlety jako je Bára Špotáková, Denisa Rosolová, Zuzana Kocumová, Tomáš Dvořák nebo Petr Koukal.
Termín přednášky: 14. března 2018 od 19:30
Místo konání: Běžecký obchod Trailpoin
Rezervuj si místo - napiš na michael@trailpoint.cz nebo na facebook události tady.
Přednáší: Mgr. Milan Kůtek
Hlavní výhody běhu s holemi
Snížení zátěže pohybového aparátu
Zjištěné snížení zatížení pohybového aparátu činí cca 12% tělesné váhy (u osoby vážící 75kg je to přibližně 9kg na každý krok). To má výrazný zdravotně-preventivní efekt, obzvláště při delších bězích. V závislosti na uběhnuté vzdálenosti (uvědomme si, že několik kilometrů znamená několik tisíc kroků) se totiž budou výsledné hodnoty snížení zátěže pohybovat v tunách, resp. v desítkách tun.
Při použití holí se navíc centrum tlaku přesouvá do předních částí nohou, v oblasti pat a střední části nohy se průměrná maximální síla výrazně snižuje (viz obr. – výrazný úbytek červené barvy, znázorňující max.hodnoty, na patě). To znamená, že běháním s runningovými holemi významně šetříme své paty, achilovky, a kotníky.
Zvýšení intenzity tréninku
Zapojení horní poloviny těla, která při normálním běhu spíše „zahálí“, se při nordic runningu projeví mj. nárůstem tepové frekvence (v závislosti na vzdálenosti a rychlosti běhu bude tento nárůst činit okolo 20% nad úrovní klidové TF). Výkonnostní sportovci toho jistě využijí v rámci intenzivní tréninkové jednotky. Pro rekreační sportovce a jedince s nadváhou má zvýšení TF význam také při hubnutí, neboť s runningovými holemi můžeme běžet o něco pomaleji než bez nich, tuky však přitom spalujeme stejně.
Zlepšení stability
Hole nám umožňují bezpečný a stabilní běh v přírodě, při kterém se nezraníme a navíc v jeho důsledku posílíme vazy a šlachy svých nohou.
"V textu nazvaném Running With Poles to Increase Training Efficiency and Reduce Injuries (Běhání s holemi zvyšuje efektivitu tréninku a omezuje zranění) jsou zkombinovány hlavní motivy obou našich prací pro European Athletics Innovation Awards (2012, 2014). Jde především o výsledky měření odlehčení dolních končetin (achilovky, kolena), biomechanickou analýzu techniky nordic runningu (rozbory videa), doporučení pro zvýšení efektivity tréninku a přehled cvičení s runningovými holemi," přibližuje jeden z autorů Milan Kůtek.