Po této tempovce jsem pokukoval od chvíle, kdy dorazila k nám na Letnou a díky Brooksu jsem měl možnost ji otestovat. A co na ni říkám?
Na začátek si pojďme ujasnit pár důležitých faktů. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že na vás bota může z obrázku působit trochu robustně. Ve skutečnosti je ale opak pravdou, jelikož váží pouhých 258 gramů. Drop 6mm není u tempové boty vůbec pohoršující. Pohybujeme se totiž ve stejném rozmezí jako u většiny modelů s podobnými vlastnostmi, kupříkladu u Hoky. Stack, neboli výška mezipodešve (tlumení), je 36mm pod patou a 30mm pod špičkou. Bota je vybavena mezipodešví DNA Flash v2, jedná se o lehkou pěnu obohacenou o dusík, která poskytuje dostatečnou míru tlumení při zachování vysoké úrovně odezvy.
Důležitým prvkem je také využití Pebax desky v tlumicí vrstvě, což jsme u Brooksu zatím neviděli. Tuto technologii vývojáři nazvali Speed Vault Plate, jedná se o desku z plastových polymerů přispívající stabilitě a vyššímu návratu energie. Nemusíte se však strachovat, oproti karbonovému sourozenci Hyperion Elite se ji vůbec nemusíte bát obout klidně každý den.
Po prvním nazutí mě ihned ohromil celkový fit boty. Nejprve vás však musím uvést do situace. Jsem běžec s poměrně úzkým chodidlem a do toho rád obouvám těsnější boty pro lepší cit. Z toho vyplývá, že není jednoduché najít botu, která mi sedí. U první generace Hyperionu Max jsem právě se šířkou
trochu bojoval. Bota je úzká uprostřed a ve špičce se trochu rozšiřuje, což na mě bylo trochu moc.
Nové Maxy nabízí prakticky stejný střih, ale pocit diametrálně odlišný. Bota hezky sedí, svršek nejenže je velmi prodyšný, ale také pevně obemkne i moje úzké chodilo. Velkou roli na tom hraje klínový jazyk připomínající ponožku. Chodidlo hezky stáhne a spolu s propracovanou patou ho upevní v botě.
Byť se to může zdát jako banalita, ale za mě míří velké plus do Brooksu i za tkaničky. Tkaničky, které mimo jiné potkáme i na top závodních modelech jiných světových značek, jsou pevné, vroubkované, tudíž je riziko rozvázání prakticky mizivé. Věřte mi, že při rozběhnutém závodě na osobák jsou rozvázané tkaničky opravdu poslední věc, kterou chcete řešit.
Na základě mého testování mohu potvrdit, že bota opravdu skvěle poslouží jak při intervalových, tak dlouhých tempových bězích. A tím to nekončí! Botu jsem využil snad při všech typech tréninku – od klusu přes 8x1km až po patnáctikilometrový tempový běh. A právě při něm mě bota ohromila nejvíc.
I přesto, že jsem stupňoval tempo a zároveň vlivem únavy ztrácel techniku, Hyperion Max 2 mě podržel. Díky němu jsem nevypadl z běžecké flow. Rockerová geometrie je vychytaná do posledního detailu a „kope“ vás dopředu i po několika kilometrech. Pokud však hledáte botu na rychlé intervaly (pod 1km) nebo botu na dráhové tréninky, volil bych něco jiného, nižšího, např. klasický Hyperion.
Byť mezi její základní vlastností patří stabilita, při dráhovém tréninku mi bylo množství pěny spíše na obtíž, avšak při tempových úsecích na silnici tomu nemám co vytknout! Oproti první verzi je její nástupce pohodlnější, více pěny na úkor vyšší hmotnosti je za mě dobrý krok, který nejeden běžec ocení.
V poslední době se hodně mluví o návratnosti energie. Pěna DNA Flash v2 za mě tento parametr bez problému splňuje. Na kratší závod bych však zvolil jinou botu. Ať už karbonový Hyperion Elite, nebo z nekarbonových bot třeba Saucony Endorphin Speed 4, který je lehčí a živější. Hyperion Max 2 boduje životností, rovnováhou mezi tlumením a odezvou a obecně lepší využitelností na delší tratě.
Za speciální podrážku z odolné pryže míří další plus do Ameriky. Jedním z mála nedostatků je ale přilnavost na mokrém povrchu. Při tempovém běhu po namoklé cyklostezce jsem téměř při každém odrazu cítil lehké podklouznutí. Nic extra, ale po pár kilometrech to začalo být na můj vkus trochu otravné.
Barva neběhá. Věta, kterou slyším často, ale vůbec se s ní neztotožňuji. V botě, která se vám nelíbí se vám pro ten osobák poběží prostě hůř, to je fakt. A že jsem po nových Hyperionech pokukoval dlouho, jsem nepsal jen tak. Z Hyperionu totiž vyzařuje rychlost na míle daleko. Věřte mi, že u nás na stěně by vaši pozornost rozhodně upoutala jako jedna z prvních. Design působí moderně, přesto minimalisticky. Brooks nabízí několik decentních i živějších barevných variant, které osloví širokou škálu běžců.
Bez povšimnutí jistě nezůstane boční křídlo Speed Vault desky, které můžeme vidět na vnějších stranách mezipodešve. Nejedná se však pouze o designový prvek. Zabraňuje totiž vybočení nohy do stran.
SHRNUTÍ
Hledáte-li všestrannou, rychlou a pohodlnou botu, Hyperion Max 2 je přímo pro vás. Z mého pohledu se jedná o unikátní model se širokým spektrem využití. Hodí se jak na každodenní tréninky, tak na tempové běhy a závody na maratonských distancích. Osobně oceňuji především celkový fit boty a propracovanou geometrii, která vás požene dopředu.
Výhody
+ tlumení
+ hezky sedí na noze
+ rockerová geometrie
+ dynamika
+ odolnost
Nevýhody
- přilnavost na mokrém povrchu
- nízká stabilita v ostrých zatáčkách
Parametry
- Hmotnost: 258g
- Drop: 6mm
- DMOC: 4190 Kč